Saygı

GELENEKSEL SALI SÖZLERİ – 11 KASIM 2014

Saygı Günenç

BUGÜN GÜNLERDEN SALI!

Gelin içimizden geldiği gibi her salı buraya bir söz yazalım. Bir kelime, bir cümle, başkasına ait bir söz… Hem bizi motive etsin hem de burada isimlerimizle ölümsüzleşsin…

Üstelik her hafta bir salı sözünü seçerek bir görselle birlikte, blogda ve tüm sosyal medyada yayınlıyoruz…

Güçlü bir arşiv, güçlü bir motivasyon kaynağı olduğu kesin. Ben sizlerin salı sözlerini okumaktan büyük keyif alıyorum. Peki ya siz?

(Bu yazının altına YORUM BÖLÜMÜNE "Salı Sözleri"mizi yazmaya devam edebiliriz.)

İŞTE BENİM SALI SÖZÜM… 

EĞER ELİMDE OLSAYDI: Tüm çocukların gülmesini sağlardım. Karanlık dünyalarını, maviye boyardım. Düşünen, üreten sağlıklı bireylerin mutlu ve sevgi dolu büyümelerini, aynı mutlulukla izlerdim…

saliegerelimdeolsaydi

İŞTE GEÇEN HAFTANIN SEÇİLEN SALI SÖZÜ…

dedikodusalisozu1

dedikodusalisozu

Saygı Günenç tarafından yazıldı

“GELENEKSEL SALI SÖZLERİ – 11 KASIM 2014” Yorumları (30 Adet)

 1. Sami Eski dedi ki:

  EĞER ELİMDE OLSAYDI:İnsanları şartlandırılmalarından kurtarmak isterdim.

  1. Barış Ş. dedi ki:

   Kalıplarla bozdul niyetlerimizi zaten.destekliyorum

 2. Gizem dedi ki:

  EĞER ELİMDE OLSAYDI: Üniversite sınavına hazırlanırken daha çok çalışırdım isteiğim bölümü okur şimdiki gibi pişmanlık duymazdım.

  1. ahsen dedi ki:

   Gizem Hanım belki de geç değildir.

 3. Bülent Doğdu dedi ki:

  Eğer elimde olsaydı, tüm savaşları bitirip insanların huzur ve mutluluk içinde yaşamasına yardım ederdim.

  1. Barış Ş. dedi ki:

   Katılıyorum

  2. Altan BOZOGLU dedi ki:

   Çok sade ve anlamı. Bence Haftanın Salı sözüdür. Teşekkürler Paylaşım için.

 4. Asya dedi ki:

  Eğer ki elimde olsaydı 2009 yılına geri dönmek isterdim …

  1. Gizem dedi ki:

   Asya hanım bulunduğunuz zamanın da kıymetli olması konusunda düşünmelisiniz.geçmişi orada bırakın daha güzel zamanlar olsun sizin için.

 5. ahsen dedi ki:

  Eğer elimde olsaydı;
  Elimde olsaydı diye başlayan bir cümlenin sonuna koyulan her eylemi hayatıma uyarlamak için ne gerekiyorsa yapardım.

  1. Barış Ş. dedi ki:

   Kesinlikle bu düşünce çok iyi Ahsen Hanım.böylece daha iyi bir hayata daoğru gitme fırsatımız olurdu.teşekkürler

 6. Altan BOZOGLU dedi ki:

  Eğer elimde olsaydı;
  Ayrılıkları yok ederdim. Sevgilimi üzmemeye, onu anlamaya çalışırdım. Sevgisini, Sabrını ve şefkatini özlemek yerine ona sarılıyor olurdum. Aşk kutsal bir coğrafya idi; yönümü kalbimle bulmaya çalışırdım. eğer elimde olsaydı…

  1. Barış Ş. dedi ki:

   Çok etkileyici cümleler. Hepimizin böyle yaraları vardır elbet. Başarılı. Teşekkürler arkadaşım

  2. Gizem dedi ki:

   Herşey elimizde.bence geç kalmadan değiştirebilirsiniz ayrılıkları.herşey tükenmişse ilişki kendini yoketme sürecine girdiyse bilemem.ama onun dışında saçma gururları sen adım attın ben attımları bir kenara bırakırsanız sevgi sizi utandırmayacaktır.gurur yapmanız gereken şeyler inanın başkadır.bir erkekten böyle sevgi dolu sözler duymak beni bile duygulandırdı sahibini kimbilir nasıl hissettirir.vazgeçmeyin:)

   1. Barış Ş. dedi ki:

    Gizemcim sevgili mesai arkadaşım=)sana da katılıyorum

 7. Toprak Can dedi ki:

  Eğer elimde olsaydı; parayı bulan zatı muhteremle tanışıp hakkındaki iyi dileklerimi bizzat kendisine iletirdim.

  1. ahsen dedi ki:

   Değil mi Toprak Bey 🙂

 8. Bülent Şanlıtürk dedi ki:

  EĞER ELİMDE OLSAYDI,,,,BÜTÜN İNSANLARIN AYNI DİLİ KONUŞMALARINI– HEPSİNİN SEVMEYİ BİLMESİNİ–HEPSİNİN YÜZLERİNİN GÜLMESİNİ–HEPSİNİN İNSAN OLMASINI– İSTERDİM….(EĞER ELİMDE OLSAYDI DİYE BAŞLARSA BİR CÜMLE,GERİSİ HAYAL DEMEKTİR,RUYA DEMEKTİR.)

  1. Barış Ş. dedi ki:

   Üstadım hayalse bunlar hayallerimiz aynı.ama bir denizyıldızı hiç olmamasından iyidir.sevgiyi insanlığı hatırlamak sürekli anlatmak hiç yoktan iyidir.hoşgeldiniz üstadım sizi görmek ayrı bir hoşnutluk sebebi.

 9. ahsen dedi ki:

  Başarılı olmak herkes için farklı bir anlam taşısa da başarılı insan deyince herkesin kafasından aşağı yukarı aynı isimler oluşuyor. İlginçtir ki; gerçekten başarılı olmuş hiçbir insan aynı değil. Sakıp Sabancı fakir bir çiftçinin oğlu, Fatih Terim engelli babasıyla altı yaşından itibaren çalışmaya başlamış, Atatürk iki yaşındayken üç kardeşini, yedi yaşındayken de babasını kaybetmiş, Orhan Pamuk ise kalabalık ve hali vakti yerinde bir aileden geliyor. Edison’u algısı yavaş olduğu için üç ay sonra ilkokuldan uzaklaştırmışlar, Oktay Sinanoğlu altı yaşındayken babasını kaybetmiş, Çocuk Esirgeme Kurumu’nun yuvasında büyümüş. Bill Gates ise gayet varlıklı bir aileden geliyor ama üniversiteyi ikinci sınıfta terk etmiş.
  Birbirlerinden bu kadar farklı, yaşamları ve başarıları bu kadar değişik olan insanların, dilleri farklı bile olsa hayatlarının bir döneminde söyledikleri benzer bir şey var; ‘BİR HAYALİM VARDI VE PEŞİNDEN GİTTİM.’
  Biz normal insan evlatları, bunları duyup iç çekeriz. Bak adam hayalinin peşinden gitmiş ve başarmış. Aslında itiraf edelim, bu başarı öyküleri bize peri masalı gibi gelir. Bizim ‘gerçek’ dünyamıza ait değildir sanki. O başarıyı gerçekleştiren insanda mutlaka bizdekinden farklı bir özellik ararız (ve buluruz). Çok istekli, arzulu, akıllı, yetenekli, ileriyi gören, hırslı, şefkatli, iyi eğitimli, kara cahil, 10 kardeşin en küçüğü, aileden zengin, … listeyi istediğin kadar uzatabilirsin. Fakat sen de büyük şeyler başarmak ve istediklerine ulaşmak istiyorsan, bakman gereken şey farklılıklar değil ortak bir nokta. Yani hayaller.
  Çocukken hayal gücü çok geniştir, hatta büyüklerin de hoşuna gider, ‘Maşallah çok geniş hayal gücü var çocuğun.’ derler. Fakat bir süre sonra ne olursa olur, hayal gücü çok geniş diye takdir edilen çocuk, hayalperestlikle “suçlanan” bir yetişkine döner ve “hayatın gerçeklerini” görmesi istenir. Ve çoğu görür de. Görmeyenlere de başarılı insanlar diyoruz sanırım. 🙂
  ALINTIDIR.
  Sevgili salı dostları umarım sizleri uzun paylaşımımla sıkmamışımdır.Beğendiğim bu metni sizlerle de paylaşmak istedim. Aslında hepimizin elinde olan ama gerçekleştirmeye korktuğumuz şeyler ilerde bize kocaman bir imkansızlık gibi görünüyor. Ama bence harekete geçip şunu demeliyiz;
  Önce düşündük, şimdi hayalini kurduk ve artık gerçekleştireceğiz.
  (Not: somut ve gerçekleşmesi mümkün şeyler için) 🙂

  1. Barış Ş. dedi ki:

   Ahsen hanım.paylaşımlarınızı büyük bir keyifle okuyorum.başarı öyküleri hayallerin gerçeğe dönüşebildiğinin göstergesi.teşekkürler

  2. Aslıhan dedi ki:

   Ben bayılıyorum yazdıklarınıza:)

  3. osman ÖZÇAKMAK dedi ki:

   Ahsen hanım yazınızı çok beğendim.
   Bu konuda kendi adıma söyleyeceğim;maalesef biz hayatı bize verdiği kadarıyla yaşıyoruz.Ne düşünmeye ne hayal kurmaya nede bunları gerçekleştirmek için zamanımız var.Hayat bize ne sunuyorsa onu hayat yaşıyoruz ,böyle olunca da yaşamımızda keşkeler çoğalıyor.
   Herkese yaşamı boyunca keşke demeyecek bir ömür diliyorum.

 10. suat peker dedi ki:

  EĞER ELİMDE OLSAYDI,,,,SEVGİ VERİRİDİM,SEVGİSİZ YÜREKLERE.YARDIM EDERDİM BİRBİNİ SEVENLERE..ANLARDIN SEVEN AŞIKRARI,KAVUŞTURURDUM ONRARI…EGER ELİMDE OLSAYDI,,

 11. Barış Ş. dedi ki:

  Eğer elimde olsaydı: açlığı önlerdim.

 12. Nedim İLERİ dedi ki:

  Eğer bir imkan verilip neyi gerçekleştirmek istersiniz denilse;Eğitimi ve yönelinecek alan belrlemeyi sınavsız şekilde ve tüm İnsanlar için kendi seçimlerine bırakıp ,her türlü eğitim çabası ve aşamasının ücretsiz olmasını sağlamak isterdim.
  En iyi dileklerimle,

 13. Aslıhan dedi ki:

  EĞER ELİMDE OLSAYDI:İnsanlara yardım ederdim.aç kalmadan güzelce hayatlarını orta seviyede yaşayabilmeleri için.Hayvanlara yardım ederdim.ölüşlerini çocuklarım görmezdi.yolda içimiz gitmezdi.

 14. Dicle Dilara Demirbaş dedi ki:

  Eğer elimde olsaydı;

  Demokrasinin kurallarıyla işlendiği, düşünmenin, yazmanın, konuşmanın, araştırmanın suç sayılmadığı, özgürlüklerin kısıtlanmadığı, dinlerin, dillerin, inançların, renklerin, ırkların, hayat standartlarının eşit koşullarda yaşandığı, herkesin birbirlerine saygılı olduğu ve hakların korunduğu, kollandığı, herkesin yüreğinde sevginin olduğu bir ülkede, coğrafyada, rejimde veya sistemde doğmak isterdim.

  1. Gizem dedi ki:

   Çok beğendim.bu haftanın sözü olmalı

 15. Saygı Günenç dedi ki:

  Sevgili salı dostları,
  Temennileriniz yapmak istedikleriniz çok güzel.Bunları bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Bu haftanın sözü Dicle Dilara Demirbaş’a ait.
  “Eğer elimde olsaydı;
  Demokrasinin kurallarıyla işlendiği, düşünmenin, yazmanın, konuşmanın, araştırmanın suç sayılmadığı, özgürlüklerin kısıtlanmadığı, dinlerin, dillerin, inançların, renklerin, ırkların, hayat standartlarının eşit koşullarda yaşandığı, herkesin birbirlerine saygılı olduğu ve hakların korunduğu, kollandığı, herkesin yüreğinde sevginin olduğu bir ülkede, coğrafyada, rejimde veya sistemde doğmak isterdim.”

  Salı sözü önerimiz ise; Bülent Doğdu’ya ait.
  “Eğer elimde olsaydı, tüm savaşları bitirip insanların huzur ve mutluluk içinde yaşamasına yardım ederdim.”

  Ahsen Hanım’a güzel paylaşımı için ayrıca teşekkür ederiz.
  Haftaya salı görüşmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8.153 okunma

Kişisel blogdur. Ticari amaç ya da kazanç gütmez. Blogda kullanılan bazı görseller ve bazı yazılar google üzerinden alınmıştır. Herhangi bir hak iddia edilmemektedir. İstenildiği zaman kaldırılacaktır.

Başa Dön